Usamos cookies: nos ayudan a proporcionarte una mejor experiencia en línea.
Al utilizar nuestra página web, aceptas que podamos guardar cookies y acceder a ellas en tu dispositivo.

Zápisník šéftrenéra: Hektické povolební dny

Z vedlejší kanceláře se ozývá: „Dane, už máš hotové ty podklady pro našeho klienta?“ Okamžitě vypínám Hattrick, otevírám prázdný dokument a odpovídám: „Jasně, za pár minut posílám!“ Odpovídám klidným tónem a vrhám se do práce. Tak takto nějak vypadaly mé poslední dny…

Od zvolení do funkce šéftrenéra uběhl víc jak týden a já si konečně mohu lehce oddechnout. Není pochyb o tom, že tímto obdobím si prošel zřejmě každý nově zvolený šéftrenér. Proto bych rád v tomto článku lehce přiblížil veškeré povinnosti a úkoly, které by nově zvolený trenér měl po volbách splnit. Může to i do budoucna posloužit jako užitečný podklad pro nové šéftrenéry.

Vlastně si už ani nepamatuji, kolik jsem toho v pondělí, pár hodin po zvolení, v práci udělal. Myslím, že skoro nic a vše jsem doháněl tentýž večer, ale vůbec mi to nevadilo. Stát se šéftrenérem reprezentace byl můj velký sen, vlastně od první chvíle, co jsem začal reprezentaci pomáhat. Pečlivě jsem sledoval práci svých předchůdců, učil jsem se od nich a dostal mnoho cenných rad. Ovšem ani tak jsem zdaleka netušil, kolik času tato pozice vezme.

Ačkoliv se může zdát, že funkce šéftrenéra je pohodička, nastavit sestavu, otevřít doma pivko, sledovat zápas, a přitom na konferenci reagovat na očekávané příspěvky: „Danda ven!“ – tak tomu opravdu tak není. První dny po volbách jsou vůbec ty nejsložitější. Ze všeho nejdříve je nutné zajistit skautský tým. Ano, ačkoliv jsou skauti často osočováni za své jednání, tak jsou páteří každé reprezentace a bez jejich práce by nebylo možné postavit konkurenceschopný tým. Ovšem ze života skautů možná příště!

Mezi další povinnosti patří napsat všem majitelům hráčů širšího kádru reprezentace pokyny pro další trénování. Jedná se sice o několik desítek zpráv, ale detailně dodržovat trénink je klíčové. Jejich odpovědi mnohdy pobaví a není nouze o zprávy typu: „O víkendu Pavel odehrál skvělý zápas, sice nedal gól, ale docela mu to šlo – dostane šanci?“ Ale zapálenost a nadšení těchto manažerů nezná mezí a práce s nimi bývá bezproblémová. Manažerů, kteří jsou pro reprezentaci ochotni přizpůsobit trénink není nikdy dostatek. Samozřejmě se každý šéftrenér potká také s negativními zprávami, že i přes ideální trénink se hráč do reprezentace nedostal. Na tuto možnost jsou ale trenéři vždy dopředu připravováni.

Po splnění těchto povinností je čas podívat se na soupeře v kvalifikaci. Skauting soupeřů je nedílnou součástí práce šéftrenérů a je to věc, která zabere asi nejvíce času. Nutno dodat, že se nejedná o úplně zábavnou práci. Naštěstí to někdy některé týmy ulehčí, jako se tomu stalo v naší kvalifikační skupině, kdy před resetem šéftrenéři zapomenou vyhodit hráče. V týmu tak již od prvního kola mají více než 20 hráčů a je možné mnohem snadněji odhalit silné a slabé stránky. Těžší je to u velkých zemí, kde například Francie si může dovolit nominovat několik desítek hráčů na jeden post. I zde je ovšem lepší vést si databázi a alespoň do určité míry předpokládat, které hráče by mohl využít a které typy hráčů čekají na šanci. Úspěšným skautingem soupeřů lze odhadnout nejen soupeřovo rozestavení, ale také zjistit přístup k zápasu či individuální pokyny.

Velmi důležitou součástí práce šéftrenéra je komunikace. Nejedná se pouze o aktivity na domácí konferenci, ale také sledování konferencí soupeřů či diskuse mezi šéftrenéry národních týmů. Oficiálním jazykem je samozřejmě angličtina, se kterou má nemálo šéftrenérů či „asistentů“ problémy. Rozdělil bych je na dva typy. První z nich se ani nesnaží tento jazyk využívat a pouze hodí myšlenku ve svém rodném jazyce na internet a doufá, že Google Translator udělá všechnu práci za něj. Druhý typ se snaží použít svou pasivní znalost angličtiny a mnohdy by si i Standa Řezáč vedl líp. I během diskuse s ostatními trenéry, ať už na konferencích či v soukromých zprávách se člověk obohatí a získá nové zkušenosti.

V neposlední řadě nelze opomenout samotnou tvorbu setupů a taktiky. To je asi věc, která mě na této pozici baví nejvíce. Proti vám stojí zkušení šéftrenéři s mnoha poradci. Snažíte se uhodnout, co bude soupeř hrát, nastoupí hrou přes zálohu nebo ji úplně vypustí a bude hrát protiútoky? Vymyslí zcela neočekávaný tah? Tyto otázky se mi honí hlavou každou chvíli a vymyslet ten nejlepší setup je mnohdy náročnější, než se může zdát. Pokud se zrovna nepovede odhadnout úmysly soupeře nebo vás dokonale zaskočí, je jasné, že na konferenci vás nikdo šetřit nebude.

2018-08-17 22:47:38, 1484 visitas

Enlace directo a este artículo (HT-ML en los foros): [ArticleID=20699]

 
Server 070